Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt 3ds Max Dersleri Yatak ve Komidin modelleme
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

13ds Max Dersleri Yatak ve Komidin modelleme Empty 3ds Max Dersleri Yatak ve Komidin modelleme Fri Nov 26, 2010 9:06 am

Bu dersimizde bir yatak vebir komodin modellemeyi öğreneceğiz. Aşağıda bitmiş hali bulunan yatakve komidini modellemeye çalışacağız.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Öncelikle top ekranında chamferbox çiziyoruz.

Front ekranında line komutu ile aşağıdaki büyüklüğe yakın bir çizgi çiziyoruz.

Line alt seçeneklerinden spline komutunu kullanarak outline değerini -2 olarak giriyoruz.

Bu şekilde kapalı bir spline elde ettik.

Line alt seçeneklerinden vertexe tıklayıp iki vertek noktayı seçiyoruz. Ve fillet değerini 5 olarak ayarlıyoruz.

Bu işlemden sonra seçili noktaları yuvarlamış olduk.

Şimdi bu çizgiyi 3 byuta taşımak için modify listesinden extrudekomutunu kullanıyorum ve değerini 220 olarak belirliyorum. Daha sonrataşma komutlarını kullanarak aşağıdaki gibi bir yerleşim sağlıyorum.

Top ekranında cylindir çiziyorum

Ve kopyalarını alarak aşağıdaki gibi yerleştiriyorum. Left yada frontekranındanda takip ederek yatağın alt tarafında olduğundan eminolmalısınız.

Yastık çizimi için top ekranında aşağıdaki ölçülerde bir box çiziyorum. Segment değerlerini de girmeyi unutmayalım.

Yastığı şişkin göstermek için modify menüsünden ffd(box) komutunukullanıyorum. Komutu kullanmam için + işaretine tıklayarak controlpoints seçeneğini seçiyorum. Şekli aşağıdaki gibi bir şeçimle seçimyaparak seçiyorum. (tekerleme gibi oldu ?)

Taşıma komutu seçiliyken göz kararı hareket ettriyorum.

Aynı işlemi alt kısmı içinde yapıyorum.

Sonra köşe kısımlarıda aynı seçim yöntemini kullanarak ters yönde taşıma yapıyorum

Şeklin bitmiş hali aşağıdakine benzer bişey olmalı.

Rotate komutun kullarak şekli döndürüyorum veaşağıdaki gibi yatağa hizalıyorum.

Top ekranında yastığın diğer kopyasını alarak taşıma yapıyorum.

Şimdi üsteki yastıklara geldi sıra. Bir adet kopyasını alıyorum.

Kopya yastığın modify kısmında box seçeneğine tıklayarak ölçüsünü değiştiriyorum.

Sonra tekrar kopyalama yaparak diğer eşini oluşturuyorum. Yastıklarüstünde kendinize göre rotate ve ffd komutlarıyla oynayarak farklıgörünüşler elde edebilirsiniz.

Left ekranında line komutu ile aşağıdaki yere çizim yapıyorum.

Line alt seçeneklerinden spline komutunu kullanarak outline değerini 1 olarak giriyoruz.

Line alt seçeneklerinden vertexe tıklayıp iki vertek noktayı seçiyoruz.Ve fillet değerini 5 olarak ayarlıyoruz ve bu şekilde köşeleriyuvarlamış oluyoruz.

Extrude komutunu kullanarak değerini 60 olarak belirliyoruz veaşağıdakine benzer bir yere yerleştiriyoruz. segment sayımızıdadeğiştirmeyi unutmayın.

Daha yumuşak bir görüntü elde etmek için turbosmooth komutunu kullanıyoruz.

Komidinle devam ediyoruz. Front ekranında bir chamfebox çiziyoruz.

Diğeryatak içinçizdiğimiz cylindirin kopyasını alarak top ekranında işlem yapıyoruz.

Box komutuyla komidinin önüne bir dikdörtgen çiziyoruz.

Top ekranında line komutuyla aşağıdaki şekli çiziyoruz.komidinin tutma yerleri olacak.

Line çizgileri render ekranında gözükmez modiify seçeneğine geliyoruz.Rendering seçeneğinden aşağıdaki gerekli alanları işaretliyoruz.

Top ekranında komidinin bir kopyasını alıyoruz.

Ve plane komutuyla bir zemin çizerek modellemememizi bitiyoruz. Bundansonraki kısım kaplama olacak zevkinize göre kaplama yapabilirsiniz. Benörnek olması için aşağıdaki kaplamayı yaptım ve birazda anlatmayaçalıştım. Anlatım çok detaylı değildir.diğer derslerde daha detaylıolarak bulabilirsiniz.

Kaplama olarak bitmap kaplamayı tercih ettim. Bu seçenekle bilgisayardabulunan doku resimlerini ekleriz. Metarial editorü açıyorum ve ilkslota tıklıyorum. diffuse seçeneğinin yanındaki ufak kutuya tıklayarakmetarial/map browser sayfasına ulaşıyorum.

Bitmap seçeneğineçift tıklayarak bir ağaç kaplama resmi seçiyorum.

Oluşan metariali yatak altına komidine ve komidin kulpuna uyguluyorum.

İkinci seçenek için bir metal kaplama seçiyorum ve yatak, komdin ayağına ve komidinin önündeki boxa uyguluyorum.

3. slot için bir kumaş seçiyorum ve yatak ve üsteki iki yastığa uyguluyorum.

Kumaş için tiling değerini 5 yapıyorum.

Kaplamalar bazen istenildiği sonuçu vermez çok büyük yada çok küçükolarak kendini döşeyebilir. bu seçtiğiniz doku resmiyle ilgilidir.kaplamalar üzerinde değişiklik yapmak için UVW Mapping komutunukullanabiliriz. İki yastığı seçiyorum ve modifydan uvw mappingseçeneğini seçerek resimdeki gibi ayarlıyorum.

Aynı işlemi yatak örtüsü içinde yapıyorum.

4.slot için siyaha yakın bir renk belirliyorum ve alta ki iki yastık ve yatakörtüsü süsü için kullanıyorum.

5. slot için fayans seçiyorum ve zemine uyguluyorum. Fayans kaplamasızemine düzgün yerleşmiyorsa mapscaler komutuyla gerekli yerleşimiyapabilirsiniz.

Zemin fayans olduğu için yansımayapıcaktır ve alttarafta mapstabınıbuluyorum ve reflectionın yanındaki noneye tıklıyorum. Listedenraytrace iseçiyorum.

Tekrar aynı sayfaya dönüyorum

ve yansıma değerini 20 olarak belirliyorum. Bu arada istenirse ağaç vemetal kaplamalarada yansıma verilebilir. Tabi onların değerleri bukadar yüksek olmamalıdır.

Kaplama işlemi bittikten sonra uygun açıda resminizin renderını almalısınız. Ve bitmiş hali aşağıdaki gibidir.

Not: Işıklandırma kullanmak isteyen arkadaşlar içinskylight ışığını seçin herhangi bir ekranda yerleştirin nereyeyerleştirdiğiniz çok önemli değil. Modify kısmından cast shadows'uişaretleyin ve multiplier değerini azaltın ya da artırın, uygunışıklandırma yapmış olursunuz. İlk başlayanlar için daha kolayolacaktır.

Kolay gelsin.
]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]