Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt 3ds Max Dersleri bilya çizimi
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

13ds Max Dersleri bilya çizimi Empty 3ds Max Dersleri bilya çizimi Fri Nov 26, 2010 9:13 pm

3Ds Max bilya çizimi (boolean , spacing tool komutları) nasıl oluyor, bu derste ona bir göz atalım.

[You must be registered and logged in to see this image.]

1- Front görünümünde iken create > geometry > standard primatives> cylinder seçeneği seçilerek Radius:75-Height:20 değerleri girilir.(Çizim yaptıktan sonra fareyle herhangi bir yere tıklamadan değerlerigirmemiz gerekiyor. Bu şekilde yapamadıysak cylinder ı seçip modifysekmesine tıklayarak da değerleri değiştirebiliriz)

2- Move komutu seçilir ve klavyeden shift tuşuna basıp çıkan oklardantaşıma yapmak istediğiniz yöne sürüklerseniz şeklimizin bir kopyasınıalmış oluruz. Gelen copy penceresinde copy seçeneğini seçip ok itıklıyoruz.

3- Kopyalanan şekli seçiyoruz ilk cylinder şekliyle karışmasın diyerengini değiştirdim isterseniz sizde değiştirebilirsizin. Modiyfysekmesini seçip radius: 70, height:30 ayarlıyoruz. Move tuşuna basıpşekildeki gibi hizalıyoruz. (shift tuşuna basmıyoruz. Shift kopyalamakiçin kullanılır)

4- şimdi boolean komutunu uygulayacağız. Burada amaç büyük silindirdenküçük silindiri çıkarmak (subtract işlemi). Büyük şekli seçelim dahasonra Create > geometry > compound object > booleanseçeneklerini seçiyoruz. Parametreler bölümünde A: cylinder01 yazmaktabu seçili olan büyük objemiz. Şimdi bizden B objesini istiyor yaniküçük objemizi. Üst tarafta bulunan Pick object B butonu seçip ufakobjemizi seçiyoruz.

Şeklimizin aşağıdaki gibi olması gerekiyor.

Aynı işlemleri tekrar yapıyoruz. Büyük cylinder için radius: 50 ?height : 20, küçük için radius:45 ?height:30 . boolean işleminden sonraşeklimiz aşağıdaki gibi olmalı. (move komutunu kullanarak taşımayapabilirsiniz)

Front görünümde iken create/ geometry/standart primatives/sphere komutuaktif hale getirilir radius:10 olarak yarlanır.aşağıda farklıgörüntülerde ki görüntüsü görünmekte. Move komutuyla x.y.z yönlerindetaşıma yaparak aşağıdaki görüntüyü oluşturabilirsiniz.

Şimdi oluşturduğum sphere 360 derece döndürerek kopyalamamız gerekiyor.Bunu tek tek kopyalayarak yapmak uzun zaman alabilir hem de mesafelereşit olmayabilir. Bunu yapmak için Spacing Tool komutunu kullanacağız.Öncelikle bir yol çizeceğiz ki bu yol üzerine kopyalama yapsın.Creare/shapes/circle komutunu alıp front göeünümde aşağıdaki gibi birdaire çizelim.

Yukarıdaki resimde çizdiğimiz daire seçili durumda boş bir yeretıklayıp seçimi iptal edelim ve işlemi yapalım. Tools menüsü/spacingtool (shift + ı) seçelim.

Pick points: bu butona tıklayalım ve kopyalanacak objeyi seçelim.
Pick Path: bu vutona tıklayarak kopyalanma yolunu belirleyelim. Circle ı seçelim.
Count: kopyalanacak obje sayısı:
Follow: birbirini takip etsin anlamında işaretlememiz gerekiyor.
Type of object: tipi de copy olarak belirleyip apply sonra Cansel deyip kapatıyoruz.

Şimdi ilk objeyi ve circle ı silip şeklimize bakıyoruz. Benim şeklimdeleft ve top görünümlerinde kayma var onları düzeltmem gerekiyor.

Top görünümünde iken sphere'ları seçiyorum.

Move komutunu kullnarak x,y,z düzlemlerinde taşıyorum

Bir de kaplama yapalım. Metarial editor ü açıyorum klavyeden M harfi. Diffuse seçeneğini tıklıyorum..

Gelen listeden bitmapı seçiyorum:

Bu seçenek bilgisayarda bulunan herhangi bir resmi doku yapmama izinverecek. İstediğimi seçiyorum. 3d max programı kurulurken kendimetariallerinide kurar. Oradan seçip yaptım. Sizde 3dmax adlı klasörübulup içinden map klasörü onun içinden metal klasörünü seçerseniz uygunbir resim bulabilirsiniz. Resmi seçip ok diyoruz.

Seçtiğimiz resim slot a yerleşti. (dairelerin her birine slot deniyor)çizdiğimiz şeklin hepsini seçiyoruz. Assing metarial to selectionbutonuna tıklayoruz ve seçtiğimiz meterial bilyamıza eklendi. Bütünşekil gri bir renge döner genelde.

Quick render butonuna tıklıyoruz. Ve şeklimiz oluşuyor.

Dilerseniz modify list sekmesinden mapscaler komutunu seçip kaplamaresmini ölçeklendirebilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için denemeleryapabilirsiniz. Ancak ilk 100 scale değeriyle başlamanızı öneririm.

Not: şeklimiz bitti ancak tam daire olmadı diyebilirsiniz. Bunun olmasıiçin ilk çizdiğimiz cylinder komutunda ki segmentler değerleriniarttırırsanız şeklimizin daha yuvarlak olduğunu görürsünüz..

Kolay gelsin]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]