Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt 3ds Max Dersleri Kalemlik Yapımı
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

13ds Max Dersleri Kalemlik Yapımı Empty 3ds Max Dersleri Kalemlik Yapımı Fri Nov 26, 2010 9:08 pm

Spacing tool aracı ile kopyalama yapmayı öğrenelim hemde bir kalemlik yapalım.

1- top ekranında aşağıdaki ayarlarda cylinder çiziyoruz.
(3d max'de genel itibariyle şekil çizilir sonra değerler verilir. Şekliçizdikten hemen sonra alt parametrelerinden değerlerideğiştirebilirsiniz. Şekil seçili olduğu halde o değerlerigöremiyosanız. Modify kısmına geçmeniz gerekiyordur.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

2- cylinder üstünde sağtuş/conver to/conver to editable poly yaparak poly objeye çeviriyoruz.

3- modify panelinden editable poly nin artı işaretine bakıp altseçeneklerini görüyoruz. Edgeyi ytıklıyoruz.ve bütün şeklimiziseçiyoruz. Aşağıdaki görüntüyü elde ediyoruz.

4- edgenin paremetrelerinden create shape from selection butonunatıklyoruz. Seçili olan şekilden shap elde edeceğiz. Ekrana gelenpencereden isim verip linearı seçiyoruz.ve tamam ı seçiyoruz.(smoothseçili olursa her kenar yumuşar)

5- select by name komutuna tıklıyoruz. Bu komut sahnede bulunanşekilleri isimlerine göre seçmemi sağlıyor. Bu seçenekten cylinder ıseçip select e basıyorum. Klavyeden del e basarak kalıp olarakkullandığımız şekli silmiş oluyoruz.

Aşağıdaki gibi bir şekil oluşmuş olmalı

6-modify menüsünden editable spline seçiyoruz. Renderin parametresini aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

2B çizilen objeler render ekranında gözükmezler. Gözükmesini istiyorsakrenderable kutusunu işaretliyoruz. Yapılan ayarlamaların sahnemizdegözükmesini istiyorsak display renderi işaretliyoruz. Thickness 2Bçizgilerin kalınlığıdır.

7-create/shape/circle komutuna tıklayarak circle alıyoruz. Veşeklimizin üstüne top ekranında bir daire çiziyoruz. Eğer snap seçeneğiaktif ederseniz merkezleri daha rahat bulabilirsiniz.(S kısa yoludur)

8-çizdiğimiz circleı snap seçeneğini kapatıp şeklin üstüne taşıyoruz.Move komutunu kullanarak. Create / box komutunu kullanarak bir bakçiziyoruz değerleri aşağıdaki gibidir.

9- sahnenin üstüne sağ tuşa tıklıyoruz. Ve sahnedeki şekillerin seçiliolmadığından emin oluyoruz. Tool menüsü/spacing tool u seçiyoruz.

Spacing tool: 3d max programında kullanılan bir kopyalama metodudur.Obje ve objenin üstüne kopyalanacağı bir path (yol) kullanılarakkopyalama yapılır.

Pick point: ilk olarak bu tuşa tıklıyoruz. Ve objemizin seçiminiyapıyoruz.(box).bu kısım kopyalanılacak objeyi seçmemi sağlıyor.

Pick path: bu butona tıklayarak cirkle ı seçiyoruz. (bu kısımda yol u belitliyoruz. Yol denilen çizimler 2 boyutlu çizimlerdir.)

Count: obje kopya sayısı.

Obje adedimizi ayarlıyoruz.

Farkındaysanız obje yönleri tek tarafa ve böyle olması benim işimeyaramıyor. Bu yüzden obje yüzeylerini seçilen path boyunca çoğaltmakistiyorsam follow seçeneğini seçili hale getiriyorum.ve aşağıdakigörüntü oluşuyor.

Daha sonra kaplama yaparken işimi kolaylaştıracak olan gruplamayöntemini yapıyorum. Boxların hepsini seçerek group menüsünden group useçerek isimlendiriyorum.

10- front ekranında altta kalan tel zeminimi yukarı taşıyorum movekomutuyla.bütün pencerelerden bakarak hizalama işlemini kontrolediyorum.

11- select by name seçeneğine tıklayarak circle ı seçili hale getiriyorum.

Şeklin üst tarafına kopyalıyorum(shift+ move komutunu ayna andakullanırsak kopyalama işlemi yapacaktır. Genel pencereye ok dememizgerekiyor. ve rendering panelindeki ayarları yapıyorum.

Kalınlığı siz kendinizde ayarlayabilirsiniz. Şeklimize meterial editorle kaplama yaparsanız daha gerçekçi görünecektir.

Kolay gelsin.]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]