Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt 3ds Max Dersleri 'te Clone (Kopyalama) İşlemi
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

13ds Max Dersleri 'te Clone (Kopyalama) İşlemi Empty 3ds Max Dersleri 'te Clone (Kopyalama) İşlemi Fri Nov 26, 2010 9:00 am

Clone (Ctrl +V)

3d max programında diğer programların aksine kopyalama işlemi copydeğil de clonlama olarak adlandırılır. Bunu sebebi clone komutunun 3ayrı alt seçeneğinin bulunmasıdır.

İlk önce basit bir klonlama işlemi yaparak dersimize başlayalım.

Objemiz seçili iken sağ tuş clone komutu ya da edit / clone komutu kopyalama işlemimizi yapacaktır.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Komut seçildikten sonra karşımıza clone options adlı bir pencere gelir buradan clone komutunun alt seçenekleri seçilir.

Name: yeni kopyamıza isim vermemizi sağlar.

Yukarıdaki ayarlamalara dokunmadan ok butonuna basarak kopyalamaişlemini sonlandırıyoruz. Kopyamız ana obje ile aynı koordinatlarayerleştiği için göremiyoruz. Transform araçlarından birini kullanarakkopyamızı görebilir. Move transform aracı ile kopyamı taşıyorum.

Copy:Birbiriyle aynı büyüklükte ancak birbirinden bağımsız kopyalama işlemi yapar.

İnstance: Birbiriyle aynı büyüklükte ve birbirini etkileyen kopyalar oluşturmak için kullanılır.

Aynı şekilde kopyalıyorum. Bu kez box yazısının kalın harflerle belirlibir şekilde yazıldı. Bunun anlamı bağımlı olduğu başka bir kopya dahavar demektir.

Herhangi bir kopya üstünde değişiklik yapıldığında bütün kopyalar aynı değişikliğe maruz kalacaktır.

Bazen çok kullanışlı olsa da bazen içlerinden bir kopyayı farklı birdüzenleme yapmak gerekir. Böyle durumlarda değişecek kopyanın yazısınınüstüne sağtuş/ make unigue ( eşsiz yap) seçeneği işaretlenirse bağımsızbir kopya halini alır.

Reference: Bu clone özelliğinde ilk objeyi "ana obje" diğerlerinikopyalar olarak tanımlayabiliriz. Kopyalar birbirini etkilemez. Ancakana obje üzerinde yapılacak değişiklik bütün kopyaları etkiler.

İlk resim de kopya üzerinde değişiklik yapılıyor.

İkinci resimde ana obje üzerinde değişiklik yapılıyor.

Kopyala işlemini klavyeden daha farklı bir yolla yapmaya çalışalım. Busefer bana transform araçları dediğimiz komutlar yardım edecek; move,rotate, scale

Move komutu seçili iken objenin üstüne geliyorum. Klavyeden SHIFT tuşuna basıyorum sonra objemin üstüne gelip sürüklüyorum.

Karşıma clone options penceresi çıkacak. Fakat burada bir artısı var; "number of copies".
Bu seçenek ile kaç adet kopya istediğinizi belirtebiliyorsunuz.

Resimdeki gibi birbirine eşit mesafede 4 obje daha eklendi.

Aynı işlemi rotate komutuyla yapıyorum.

Aynı işlemi scale komutu ile yapıyorum.

Kolay gelsin.]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]