Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt Flash Dersleri Mouse'tan Kaçışan Şekiller Yapmak
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1Flash Dersleri Mouse'tan Kaçışan Şekiller Yapmak Empty Flash Dersleri Mouse'tan Kaçışan Şekiller Yapmak Thu Nov 04, 2010 11:05 pm

Bu derste Flash'ta ActionScript kullanarak hoş bir çalışma yapacağız. Bu çalışma mouse üzerine geldiğinde şekiller nasıl kaçar, onunla ilgili. Daha önce yayınladığım bir dersin tekrar gözden geçirilmiş ve son sürüme göre yenilenmiş halidir. Ayrıca kaynak dosyası da eklenmiştir. ActionScript 2.0'a göredir. Yabancı bir siteden yararlanarak hazırladığımı da belirtmek isterim.

Hemen dersimize geçelim.

Adım 1

Yeni bir Flash sayfası açalım, Modify > Document (Ctrl+J) deyin ve Width: 300, Height: 250px olsun. Frame rate ayarını 70 fps olarak belirleyin.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Adım 2

Her hangi bir şekil ya oluşturun, ya da import edin, fark etmez. Sonra onu Movie Clip yapın.

Adım 3

Yeni oluşturduğunuz Movie Clip'e çift tıklayın ve içine girin.

Adım 4

Yeni bir layer oluşturun ve ismini action olarak belirleyin.

Adım 5

Bu layer'ın 1. karesine tıklayın ve F9'a basarak Action Script panelini açın, sonra aşağıdaki scripti kopyalayıp yapıştırın.

x00 = _x;
y00 = _y;
MAAI = 400;

Adım 6

2. kareye gelin, F6'ya basın, Action Script panelini açın ve aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın:

x0=_x
y0=_y
x=_root._xmouse
y=_root._ymouse
a=x-x0
b=y-y0
r=Math.sqrt(a*a+b*b)

quer_fugir_x=this._x-(a/r)*MAAI/r
quer_fugir_y=this._y-(b/r)*MAAI/r

quer_voltar_x=(x00-x0)/2
quer_voltar_y=(y00-y0)/2

this._x=quer_fugir_x+quer_voltar_x
this._y=quer_fugir_y+quer_voltar_y

Adım 7

3. kareye gelin, F6'ya basın ve şu koduı yapıştırın:

gotoAndPlay(2);

Adım 8

Layer 1'in 3. karesine tıklayın ve F5'e basın.

Adım 9

Ana sahneye geri dönün (Scene1), bu movie klip'i birçok kez çoğaltarak sahneye yerleştirin.

Hepsi bu kadar!]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]