Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB tiếng Việt Flash Dersleri Mouse yönüne göre hareket eden sayfa
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum
[Açık kayıt doğrulamak gerek yok!]Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com
INB forum

Hoşgeldiniz! inbforum.COM Internet No Boundaries Forum, Burada dünyanın tartışmalar etrafında arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz gelin ve bize katılın! Daimi ismi: tr-inbforum.forumotion.com

You are not connected. Please login or register

《《《《《《《上一页INBforum   Go down

上一页INBforum》》》》》》》View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1Flash Dersleri Mouse yönüne göre hareket eden sayfa Empty Flash Dersleri Mouse yönüne göre hareket eden sayfa Thu Nov 04, 2010 11:01 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Mousemizin hareketine göre flash sayfamız sağ veya sola dogru hareket edecek. Bu özelliği daha çok bir kaç resmi yan yana birleştirerek mouse yardımı ile 360 derece dönme ya da uzun bir flash sayfa hazırlamak istediginizde bu sayfanın kontrolünü mouse ile sağlayabilirsiniz.

Adım 1
Insert > New symbol "sanalkurs" isminde bir m.c (movie clip) oluşturuyoruz.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Adım 2
Oluşturdugumuz m.c içine istedigimiz resimi ekliyoruz ve x-y koordinatlarını 0-0 yapıyoruz.

Adım 3
Scene (sahnemize) dönüyoruz ve hazırlamış oldugumuz sanalkurs ismindeki m.c'mizi kütüphaneden (Ctrl + L) tutup sahneye sürükleyip bırakıyoruz. M.c sahnenin ortasına koymaya özen gösterin.

Adım 4 (DİKKAT)
Sahneye ekledigimiz m.c 'mize bir kez tıkladıgımızda Properties panelinde Instance name var oraya "szr" yazıyoruz.

Adım 5
Son olarakda 1.frame tıklayıp F9 basıp actions panelini açıyoruz ve şu kodları yazıyoruz

onEnterFrame = function(){
szr._x += (_xmouse/Stage.width*-(szr._width-Stage.width) - szr._x)/9;
}

Ctrl Enter ile çalışmanızı test edebilirsiniz.

Kod Açıklama: Arkadaşlar, kodun sonundaki "9" sayısı sizin mousenizi sag sol yaptıkça resmin geçme hızıdır. Bunu düşürürseniz daha hızlı geçer, yükseltirseniz daha yavaş geçer.

Çalışmanız bittikten sonra böyle çalışaçaktır:

Kaynak dosyasından çalışmayı inceleyebilirsiniz.]

上一页INBforum   Go down

上一页INBforumView previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]